ایران سرا

Mehdi Kazemi’s Weblog

خودداری سفارت انگلستان در تهران از دادن ویزا به ايرانيان

Posted by Mehdi Kazemi on 18 May, 2008

 

سایت حکومتی تابناک: سفارت انگلستان در تهران، در اقدامي بي‌سابقه و شگفت، ضمن فراخوان همه متقاضيان گرفتن رواديد انگلستان به اين سفارتخانه در ديروز و امروز، همه گذرنامه‌هاي اين متقاضيان را بدون دادن رواديد به آنها تحويل داده و بدون هيچ‌گونه پاسخگويي به آنها، پس از نگاه داشتن اين افراد در بيرون محوطه سفارت از دادن رواديد به آنها خودداري كرده است.

در ماه‌هاي گذشته، سفارت انگلستان که يك روزه به ايرانيان رواديد مي‌داد، با اجراي طرحي زمان‌بندي شده، در چهار هفته به آنها رواديد مي‌داده است.

اين در حالي است که همه وجوه دريافتي از متقاضيان را که مبلغي بين صد و بيست هزار تا سيصد هزار تومان بوده، بدون بازپرداخت آن به متقاضيان، پول آنان را تصاحب كرده است، حال آن که بنا بر قوانين، اين سفارتخانه عمدتا از اشخاصي که قصد دادن ويزا به آنان را داشته‌اند، مبالغ مالي دريافت مي‌كردند.

بيش از120 تن از هموطنان ايراني که داراي شرايط گرفتن ويزا از اين کشور بوده‌اند و حتي تعداد زيادي رواديد دولت انگلستان در گذرنامه‌هاي آنان موجود بوده است نيز از جمله ايرانياني هستند که نتوانستند براي ديدن اقوام خود و بستگانشان که در اين کشور به سر مي‌برند و يا انجام كارهايشان به آنجا سفر كنند.

اين اقدام سياسي دولت انگلستان که براي آوردن فشار بر ايرانيان دانسته مي‌شود، شديدا مورد انتقاد ايرانياني است که درخواست رواديد داشته‌اند.

تحليلگران اين كار دولت انگلستان را در راستاي سه موضوع پديد آمده در روابط سياسي انگلستان با ايران، ارزيابي مي‌كنند؛ نخست موضوع باغ قلهک و عمارت ييلاقي اين سفارتخانه در تهران و دوم، ارتباطات ديگر اين سفارتخانه در زمينه بمب‌گذاري‌‌هاي شيراز و سوم دخالت‌هاي اين کشور در موضوع عراق.

گفتني است، اين شيوه برخورد گستاخانه با متقاضيان ايراني، در دو برهه سال‌هاي اول جنگ و همچنين ماجراي سلمان رشدي نيز تکرار شده بود.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: