ایران سرا

Mehdi Kazemi’s Weblog

توليد خودروهاي الكتريكي عرصه جديد همت جوانان ايراني

Posted by Mehdi Kazemi on 20 May, 2008

 

 

 

 

 

مجيد زندي

 
در بسياري موارد هنگامي كه مشكلات جامعه و به ويژه مشكلات معيشتي مردم را در قالب گزارش مطرح مي سازيم خود نيز از آن نوشته ها و آن مشكلات مردم ناراحت مي شويم اگرچه مي دانيم طرح نارسايي ها و جستجوي راهي براي حل آن خواسته مردم است .
اما در كنار آن هنگامي كه با مسايل اميدبخش و شادي آفرين همراه مي شويم خود نيز به شادي مردم شاد مي شويم و بسيار علاقه مند هستيم كه به هر نحوي كه ممكن است مردم را نيز با اين رويدادهاي مثبت باخبر سازيم ضمن آنكه به يقين معتقديم كه استواري اين كشور ملت و نظام را عده اي خاص رقم مي زنند كه با تحمل بار سنگين مشكلات كشور را به سوي پيشرفت سوق مي دهند افرادي كه فارغ از حاشيه هاي مادي زندگي و مشكلات معيشتي در گوشه كتابخانه ها و مراكز تحقيقاتي و پژوهشي تنها به فكر پيشرفت و تعالي كشور و ملت هستند.

 
آري هميشه در جامعه افرادي هستند كه هيچ به خود فكر نمي كنند و براي رفاه استراحت تفريح منفعت و حتي آينده خود كاري انجام نمي دهند بلكه هرچه مي خواهند و حتي اگر آينده اي خوش براي خود متصور مي شوند آنرا در قالب اعتلاي نام كشور و ملت مي دانند و هر قدمي كه برمي دارند براي سلامت و سعادت همه مردم است .
كسي منكر اين مساله نيست كه حتي ديدن چنين آدمهايي به بقيه اميد مي دهد تا او نيز در اين راه براي خود سهمي درخور به دست گيرد و در راه توسعه و پيشرفت كشور و ملت قدمي ـ اگرچه يك قدم ـ به جلو بردارد. هم چنان كه گفتم از اين دست آدمها در كشور فراوان داريم . افرادي كه سنگيني بار مشكلات برگردن آنها سنگيني مي كند افرادي كه براي كشور و باورهاي ملت خون خود را هديه مي كنند افرادي كه سلامتي خود را به مخاطره مي اندازند. افرادي كه عمر و سرمايه خود را در اين راه صرف مي كنند و افرادي كه با تلاش علمي تمام سعي و تلاش و همت خود را در اين مسير بروز مي دهند.


اين مفاهيم و آدمهايي از اين دست را مي توان هنگام حضور در كنگره هاي علمي و نمايشگاههاي ابداعات و اختراعات بيشتر ديد و درك كرد. افرادي كه ديدگاني سرشار از اميد به افق هاي دور دست دارند و حتي اگر جوان باشند در اين راه تجربه پير پيش روي آنهاست جواناني كه يكبار ديگر خو را در نمايشگاه ملي و دانشجويي طراحي و ساخت خودروهاي الكتريكي كه مراسم پاياني آن در دانشگاه صنعتي شريف برگزار شده بود نشان دادند. دانشجويان كوشا و پراميدي كه از دانشگاههاي صنعتي سراسر كشور در اين مراسم جمع شده بودند و بسياري از آنها مي گفتند روزها درس مي خواندند تا از بقيه دانشجويان عقب نمانند و شب ها به صورت گروهي ويژه در كارگاههاي طراحي و اجراي توليد خودروي الكتريكي بيدار مي ماندند تا بتوانند كشور را در گردونه توليد خودروي الكتريكي نيز مطرح كنند.


اولين ويژگي خودروي الكتريكي اين است كه همانند بقيه خودروهاي موجود از سوخت هاي فسيلي استفاده نمي كنند و اين اولين قدم براي مراقبت از محيط زيست در مقابل آلودگي سوخت هاي فسيلي خصوصا آلودگي هوا ناشي از احتراق آن است و همين ويژگي بارز در عصري كه آلودگي محيط زيست و آلودگي هوا يكي از معضلات اصلي جوامع خصوصا محيط هاي شهري است با استقبال بسيار زيادي در كشورها همراه شده است و امروزه كشورهاي شاخص توسعه يافته كه در زمينه توليد خودرو هم پيشگام هستند سرمايه گذاري گسترده اي براي توليد نسل جديد خودروها به نام خودروهاي الكترونيكي انجام دادند. خودروهايي كه انرژي لازم براي نيروي محركه خود را از باتري مي گيرند.


خوشبختانه توليد چنين خودرويي در كشور ما هم با اهميت تلقي شده است زيرا در شهري كه 70 درصد آلودگي هواي آن ناشي از احتراق سوخت هاي فسيلي خودروهاست چاره اي هم جز پيداكردن راهي براي عدم استفاده از اين نوع سوخت ها در خودروها وجود ندارد حال اين سوخت مي خواهد بنزين يا گازوئيل و يا گاز باشد خودروهايي كه براي حركت از مواد اشتعال زا استفاده مي برند.
اگرچه تاكنون بخش هايي از خودروهاي بنزيني گاز و گازوئيل سوز هم به صورت الكتريكي فعال بودند اما منظور از خودروهاي الكترونيكي اين است كه موتور آن با باتري كار كند باتريهاي قابل شارژي كه بتوانند در هر مرحله شارژ خودرو را مسافتي پيش ببرند. همچنانكه اشاره شد از اين نوع خودروها هم در بسياري از كشورهاي توسعه يافته توليد شده است و براي معرفي آن مسابقات اتوموبيلراني هم برگزار كرده اند اما در همان كشورها هم يكي از عمده ترين مسايل فني مربوط به اين نوع خودروها قدرت كم باتري و مسافت كم طي شده با هر مرحله شارژ است . اما بشر از اين نوع خودروها غافل نخواهد ماند چرا كه باتوجه به افزايش شديد قيمت جهاني نفت و به طبع آن بنزين و گازوئيل و… فكربه كارگيري از خودروهاي الكترونيكي هر روز بيش از گذشته پرطرفدارتر مي شود.

 
در چنين شرايطي تعدادي از دانشگاههاي كشور به منظور كشف و بروز استعدادهاي دانشجويي در زمينه مهارت مربوط به طراحي اجزاي خودروي الكتريكي و تقويت همكاري ميان صنعت و دانشگاه در زمينه توليد خودروهاي به اصطلاح « پاك » پيشقدم شدند و مسابقه اي به همين منظور برگزار كردند.

 
دانشجوياني كه مي دانستند چه مي خواهند اما آنچنان كه بايد و شايد نتوانستند صنعت را با خود همراه كنند. صنعتگراني كه دير متوجه وجود ظرفيت هاي فراواني ابداعي و اختراعي در كشور مي شوند و عمدتا در بخش هايي سرمايه گذاري مي كنند كه هم زودبازده و هم فن آوري آن سهل الوصول باشد و در چنين شرايطي يقينا سرمايه گذاري در بخش طراحي يكي از مشكلات و موانع عمده پيش روي ارتباط دانشگاه و صنعت خواهد شد و اگر بتوان در كشور سرمايه گذاري را هم گام با فن آوري تحقيقات و آموزش به پيش برد گام بزرگي براي عملي شدن بسياري از خواسته هاي محققان برداشته خواهد شد.

 
اخيرا در سفر رهبر معظم انقلاب به شيراز يكي از دانشجويان نخبه پيشنهاد داده بود كه در هر دانشگاهي پژوهشكده اي ايجاد شود كه پروژه هاي تحقيقاتي را به صورت حساب شده مورد حمايت مالي قرار دهد و از اين مسير صنايعي كه علاقمند به سرمايه گذاري هستند را به محققان معرفي نمايد. خوشبختانه چنين پژوهشكده اي از چند سال پيش تاكنون در دانشگاهي همانند دانشگاه صنعتي شريف به نام پژوهشكده شهيدرضايي فعال است به همين دليل اين پژوهشكده اقدام به برگزاري مسابقه ملي طراحي ماشين با موضوع طراحي و ساخت خودروهاي الكتروشيميايي كرده است و 30 تيم دانشگاهي براي شركت در اين مسابقه اعلام آمادگي كردند كه از ميان آنها 18 تيم به مرحله دوم يا طراحي اجرا رسيدند و در نهايت يازده تيم از دانشگاههاي صنعتي شريف علم و صنعت واحد اراك صنعتي اميركبير صنعتي اصفهان تربيت دبير شهيدرجايي نوشيرواني بابل و دانشگاههاي آزاد اسلامي واحد تهران مركز تهران جنوب شهرري و مشهد در تاريخ 19 تا 23 فروردين در آزمون هاي ميداني با يكديگر به رقابت پرداختند و تيمهاي برتر مشخص شدند .


مراسم اختتاميه اين مسابقه هم در روز 23 ارديبهشت در تهران و با حضور مسئولان كشوري و دانشگاهي و صنعتي برگزار و از تيمهاي برتر تقدير شد كه مقام اول اولين دوره از مسابقات طراحي و ساخت خودروهاي الكتريكي دانشجويي به تيم توسن از دانشگاه صنعتي شريف رسيد و تيم پارسا از دانشگاه صنعتي اصفهان دوم و مقام سوم هم مشتركا براي تيمهاي فراري از دانشگاه صنعتي اميركبير و تيم حوران از دانشگاه علم و صنعت واحد اراك رسيد.


ملاك انتخاب خودروهاي برتر هم چنانكه اشاره شد استفاده از باتري هاي الكتروشيميايي بود با يك بار شارژ كامل بتواند حداقل 50 كيلومتر را بپيمايد قدرت حركت در شيب 10 درصد را داشته باشد قابليت رانندگي در شب فراهم شود . عرضي بيش از 70 سانت نداشته باشد و تناسب ترمز و قابليت پارك بين دو خودرو را در حد استاندارد داشته باشد و برخي ويژگي هاي ديگر كه در درجات بعدي قرار مي گرفتند.

 
جوايز مرحله سوم مسابقه طراحي و ساخت خودروي الكتريكي به ترتيب رتبه اول تا سوم 10 هشت و شش ميليون تومان پاداش نقدي بود.

 
براي درك راههاي پيشرفت پيوند صنعت و دانشگاه و همچنين آگاهي با مشكلات دانشجويان محقق با برخي از اين دانشجويان همكلام شديم .

 


آقاي مجيد حسامي دانشجوي سال سوم رشته مكانيك دانشگاه صنعتي شريف يكي از دانشجوياني است كه مي گويد : خودروي ما خودروي يك نفره اي است كه سرعت 60 كيلومتر در سرعت دارد و قرار بود ما آن را براي سرعت 80 كيلومتر آماده كنيم كه يكي از موتورها از درون متلاشي شد و نتوانستيم مقام بياوريم در حاليكه اگر حادثه اي براي خودروي ما اتفاق نمي افتاد حتما مقام مي آورديم زيرا در مرحله طراحي مقام دوم رسيده بوديم .

 
مسئول گروه طراحي خودروي خطوط آبي ادامه مي دهد : ما كار طراحي خودرو را يكسال قبل آغاز كرديم و بزرگترين مزيت خودروي ما اين بود كه ديفرانسيل مكانيكي را در خودرو حذف كرده بوديم .


وي حادثه از دست دادن موتور را به عنوان حادثه اي تلخ براي گروه خود معرفي مي كند و مي افزايد : براي خريد موتور جديد مي بايست يك ميليون تومان پول تهيه مي كرديم كه امكان آن ديگر براي گروه فراهم نبود اما از لحاظ مكانيكي مورد تقدير قرار گرفتيم و از لحاظ طراحي هم جزو زيباترين خودرو انتخاب شديم اما چون از لحاظ مالي كم آورديم كارمان گره خورد و نتوانستيم موفق باشيم .


آقاي حسامي ادامه مي دهد : عمده ترين مشكلات ما عدم حمايت شركت هاي صنعتي حتي شركت هاي خودروساز از ما بود زيرا براي هزينه هاي مالي خود با 50 شركت مكاتبه كرديم اما جز يك شركت هيچ شركت ديگري از ما حمايت نكرد كه آن پول هم بسيار كم بود . دانشگاه هم كمك كرد اما اصلا كافي نبود به همين دليل گروه كلي پول از جيب خود گذاشت و در مجموع حدود 10 ميليون تومان هزينه كرديم .

 
وي علت هزينه هاي بالا را هم خريد تجهيزات خوب براي موتور خودروي الكتريكي گروه معرفي مي كند و مي افزايد : محاسبه ما اشتباه بود در يك مرحله روي كاغذ خوب جواب داد اما هنگامي كه لوازم را به هم وصل كرديم جواب نداد و اين خود حدود 3 ميليون تومان به ما ضرر زد كه خوشبختانه مي توانيم آن لوازم را در بازار بفروشيم .

 
آقاي حسامي در پاسخ به اين سئوال كه آيا سال بعد هم با رفع عيوب خودرو در مسابقه شركت خواهد كرد يا خير از ادامه فعاليت در اين عضه اظهار نارضايتي مي كند و ادامه مي دهد : در كشور ما حمايت هاي مالي از طرح هاي تحقيقاتي در حدي بسيار ضعيف است ضمن آنكه از نظر درسي هم براي ما مشكل ايجاد كرد زيرا فقط مي بايست دنبال كار در خارج از محيط دانشگاه حركت مي كرديم در حاليكه وظايف اجرايي مي بايست با حمايت سرمايه گذاران انجام مي شد كه نشد اما تجربه بسيار مهمي كسب كرديم و راهها را شناختيم كه اين خود براي ما بسيار مهم بود.


وي ادامه مي دهد : نگراني اصلي ما اين بود كه افراد مسئولان و شركت ها فقط در زبان و لفظ از ما حمايت مي كردند و هر شركتي كه مي رفتيم در ظاهر ما را به ادامه كار تشويق مي كردند ولي هنگامي كه صحبت از پول وسط مي آمد فكر مي كردند ما براي گدايي آمديم ! در حاليكه براي يك گروه 5 نفره دانشجويي امكان صرف هزينه 10 ميليوني براي طراحي و توليد خودرو وجود ندارد .


وي مي افزايد : حتي وزارت علوم نيز به نامه هاي متعدد ما هيچ جواب مثبتي براي كمك هاي مالي نداد و ما مجبور شديم براي پيشبرد كار خود سفته امضا كنيم كه اگر نتوانستيم بدهي هاي خود را بپردازيم بايد به زندان هم برويم !

 
آقاي ميثم سليمي دانشجوي رشته كامپيوتر كه كار طراحي يكي از خودروهاي الكترونيكي را به صورت آماتوري و علاقه ذاتي انجام داده هم مي گويد : من هيچ تجربه اي در اين زمينه نداشتم اما با ورود به كار طراحي خودرو به كار خود بسيار اميدوار شدم و براي طراحي خودرو در هر سه بخش حدود 50 طرح و نما پيشنهاد دادم كه گروه با توجه به جميع جهات فني و زيبايي يكي از اين طرح ها را انتخاب و اجرا كرده است .
وي مي گويد : طراحي خودرو وقت زيادي را از من نگرفت زيرا به صورت پاره وقت فعال بودم و در اوقات بيكاري ايده هاي خود را به صورت نقاشي پياده كردم .

 
آقاي ايمان حيدري با رشته مهندسي مكانيك ساخت و توليد از دانشگاه علم و صنعت ايران واحد اراك كه تيم آنها به مقام سوم دست يافت هم به گزارشگر ما مي گويد : تيم 10 نفره ما با همكاري دانشگاه آزاد خودرويي ساخت كه در مقام طراحي مقام سوم و در مرحله ساخت هم به رتبه سوم به صورت مشترك رسيد كه مزيت ويژه خودروي ما نسبت به خودروهاي ديگر شركت كننده در مسابقات خوش سواري و قابليت مانور بالاست زيرا تا آنجا كه توانستيم در مرحله طراحي مدل خود را به سمت خودروهاي شهري سوق داديم تا آنجا كه بالاترين ضريب ايمني را در ميان خودروهاي موجود در مسابقه به خود اختصاص داديم .

 
وي از ديگر مزيت هاي خودرو گروه حوران را طراحي سيستم تعليق بدون طبق معرفي مي كند مي افزايد : ما اين سيستم را براي محورهاي جلوي خودرو طراحي و ساخته ايم كه هم اكنون در صدد ثبت آن هستيم زيرا به نام خودمان آن را طراحي كرديم و در آن طبق كه وظيفه گرفتن نيروها را داشته حذف و به جاي آن محور تلسكوپي را طراحي كرديم و از جمله ويژگي هاي اين سيستم زاويه قابل تنظيم است كه در سيستم با طبق وجود ندارد همچنين سيستم تعليق « مكفرسون » خم مي شود ولي سيستم بدون طبق ما چون خم نمي شود مانع از افت كار اين كمك فنرها مي شود.


وي استفاده از ال اي دي ها به جاي لامپ هاي معمولي در صنعت خودرو را مزيت ديگر خودروي گروه خود معرفي مي كند و مي افزايد : استفاده از 100 عدد ال اي دي در جلو سبب شده كه ضمن نور فراوان مصرف به حداقل برسد تا حدي كه 100 ال اي دي مورد استفاده برابر با يك پنجاهم لامپ هاي موجود انرژي را از باتري دريافت مي كند.
وي هزينه تمام شده كل خودرو را هم مجموعا 3 5 ميليون تومان اعلام مي كند و مي افزايد : البته در برآورد قيمت براي توليد انبوه اين خودرو قيمت آن تا 2 ميليون تومان كاهش مي يابد به همين دليل معتقديم كه اين خودرو قابليت توليد انبوه را دارد و ما هم به اين جهت كه مي توانيم در آن هم ظرفيت موتور و هم اندازه خودرو را زياد كنيم .
وي باتريهاي مورد استفاده را باتريهاي سرب + اسيد اتمي معرفي مي كند و مي افزايد : اين خودرو با 12 باتري 12 ولت يا 9 آمپر ساعت كار مي كند كه قابل شارژ است و براي هر مرتبه شارژ تا 40 كيلومتر هم مسافت را طي خواهد كرد .


وي درباره ميزان توليد داخل خودروي الكتريكي حوران هم مي گويد : ما حدود 85 تا 90 درصد قطعات مورد استفاده را خودمان توليد كرديم و تنها قطعه اي كه به صورت آماده از بيرون خريداري كرديم سيستم فرمان بود.

 


آقاي محسن صمداني از دانشگاه صنعتي اصفهان كه گروه آنها به مقام دوم توليد خودروي الكتريكي دست يافته هم در گفت وگو با گزارشگر ما درباره ويژگي هاي خودروي طراحي و ساخته شده گروه مي گويد : ما براساس قوانين مسابقه اقدام به ساخت خودرو گرديم كه بخشي از بودجه 5 ميليوني توليد اين خودرو را دانشگاه و بخشي را هم ما با سرمايه خود انجام داده ايم ما هشت دانشجوي مهندسي مكانيك و برق اين خودرو را طراحي و ساخته ايم و بزرگترين مزيت اين خودرو توليد اكثر قطعات توسط خودمان بوده و براي بدنه هم از جنس فايبرگلاس طراحي و قالب گيري كرديم . ضمن آنكه سرعت و شتاب بسيار بالاي خودرو ما سبب موفقيت شده است كه 63 كيلومتر در ساعت ركورد سرعت را ثبت كرديم .

 
آقاي صمداني ادامه مي دهد : پايداري خودرو در شيب ها و ترمزگيري هم ركورد زده است .


آقاي حسام صادقيان از ديگر افراد گروه دانشگاه صنعتي اصفهان است كه در بخش قدرت خودرو فعال بوده او هم مي گويد : ما توان خودروي خود را بالا گرفتيم تا بتوانيم سرعت را افزايش دهيم و با اين كار عملا سيستم دنده از خودرو حذف شده است و براي افزايش سرعت نيز نيازي به تعويض پي در پي دنده نبود.

 
آقاي قلي پور نماينده تيم تيكا از دانشگاه صنعتي نوشيرواني مازندران نيز مي گويد : اعضا گروه ما 12 نفر بودند كه 10 نفر در رشته مكانيك و دو نفر در رشته برق تحصيل مي كردند. وي درباره مشكلات مراحل توليد خودروي الكتريكي هم مي گويد : يقينا مشكلات توليد خودرو در استانهاي كمتر صنعتي شده همانند مازندران بسيار زياد است زيرا رسيدن به امكانات فني طراحي و توليد براي ما بسيار سخت بود. مشكلاتي نظير گرفتن زمان تحقيق در كارگاههاي دانشگاه و همچنين دريافت بودجه براي خريد لوازم و قطعات از جمله مشكلات گروه ما بود به همين دليل ما براي توليد خودروي از خيرين بابل كمك خواستيم كه در حق ما لطف كردند و با حمايت هاي دانشگاه حدود 5 5 ميليون تومان براي طراحي و توليد خودرو هزينه صرف كرديم اما آنچه كه ما براي طرح نهايي خود هزينه كرديم تنها يك ميليون و 600 هزار تومان ساختيم زيرا طرح هاي اوليه ما به دليل سنگيني وزن عليرغم هزينه بالا جواب نداد و مجبور شديم طرح هاي قبلي را به دليل بروز مشكلات فني كنار بگذاريم .

 
وي مي افزايد : اگرچه خودروي ما در مجموع نمرات به مقام ششم رسيد اگر امكانات شهرهايي همانند اصفهان و تهران را درنظر بگيريم بايد بگوئيم بچه هاي مازندران با كمترين امكانات اين خودرو را توليد كردند.

 
خانم عاطفه جلالي دانشجوي سال آخر طراحي صنعتي و رئيس گروه دانشجويي طرح نو از دانشگاه آزاد اسلامي واحد تهران مركز كه خودروي ساخته شده از سوي آنها نيز به كسب مقام اول رعايت كليه قوانين راهنمايي و رانندگي نايل شد به گزارشگر ما مي گويد : ما براي خودروي خود فقط 3 ميليون تومان هزينه كرديم كه همه هزينه ها هم از طرف دانشگاه آزاد پرداخت شد .

 
وي پاك بودن سوخت خودروهاي الكتريكي از آلودگي به ويژه آلودگي هوا و آلودگي صوتي را مهمترين مزيت اين خودروها مي داند و مي افزايد : حذف جعبه دنده از سيستم انتقال قدرت كوپلينگ مستقيم موتور و ديفرانسيل و جلوگيري از هرگونه تلفات مكانيكي در مسير انتقال قدرت از ويژگي بارز خودروي طراحي توليدي گروه طرح نو است .

 
وي مي افزايد : سهولت فرمانپذيري پايداري مناسبت خودرو در مسيرهاي ناهموار و مارپيچ به سبب بهره گيري از سيستم تعليق ساده اما كارامد و معرفي خوئدرو به عنوان تعميرپذيرترين و كم عرض ترين خوئدرو در ميان ساير شركت كنندگان از ويژگي هاي خودروي توليدي دانشگاه آزاد اسلامي كه در اين بخش حائز رتبه اول شديم .

 
وي در خصوص علت حذف جعبه دنده هم مي گويد : وجود جعبه دنده معمولا يك مساله تثبيت شده براي همه خودروهاست و هنگامي كه اين مساله را براي ديگران مي گفتيم همه تعجب مي كردند ولي ما اين كار را انجام داديم و همه كارهايي كه قرار بود جعبه دنده انجام دهد با سيستم الكتريكي عملي ساختيم يعني با اضافه و كم كردن ولتاژ برق موتور به اين خواسته رسيديم كه ابتدا سرعت دوراني موتور تغيير مي كند و بعد دنده به طور اتوماتيك عوض مي شد منتها براي جلوگيري از ايجاد مشكل در حركت خوددرو مجبور شديم يك ديفرانسيل در مسير موتور قرار دهيم تا يك سري از مشكلات كه حذف جعبه دنده ايجاد مي كند را از بين ببريم . وي زمان ساخته شدن خودرو را هم در مرحله طراحي اوليه حدود سه ماه طراحي اجزا حدود چهار و ساخت خودرو را هم حدود چهارماه اعلام مي نمايد.

 
دكتر دورعلي مشاور علمي مسابقه و رئيس كميته داوران طراحي خودروي الكتريكي هم در زمينه برگزاري اولين دوره اين مسابقه ملي مي گويد : از ابتداي كار اين شجاعت دانشجويان بود كه حاضر شدند اين مسابقات را همراهي كنند افرادي كه حاضر شدند از درسشان بخشي از معدل خود از امكان بورسيه گرفتن امكان خارج رفتن و بسياري از خواسته هاي خود بگذرند و يكسال تمام آينده خود را براي اعتلاي نام كشور به خطر بيندازند تا چنين پروژه اي در كشور كليد بخورد.

 
وي ضمن تشكر از روساي دانشگاهها و همكاري سرمايه گذاران و شركت ها ادامه مي دهد : هدف اصلي ما نزديكي دانشگاه و صنعت بود كه عليرغم همه سختي ها توانستيم محصولي را با ابتكار جوانان اين مملكت بسازيم و در طي مسير چهار ـ پنج ساله فعاليت در پژوهشكده توانستيم تعدادي از متخصصان خود باور و كارآزموده براي كشور تربيت كنيم .

 
وي مي افزايد : وقتي كه اين موفقيت را براي هر صنعتگر و مدير اجرايي توضيح دهيد و انها هم از موفقيت ها آگاه شوند آنها هم به دانشگاه نزديك مي شوند و اين هدف بسيار مباركي براي برگزاري چنين مسابقاتي محسوب مي گردد.

 
دكتر دورعلي مي افزايد : بيش از آنكه نتايج اوليه مسابقه ما را دلگرم سازد نزديكي صنعت و دانشگاه ما را اميدوار به ادامه كار ساخت اگرچه در قدمهاي اول با بي مهري صنعت آزرده شده بوديم و اميدوار هستيم در مراحل بعدي چنين مشكلاتي پيش روي محققان و دانشگاهيان سد راه نشود.

 
وي اظهار اميدواري مي كند كه پس ازپنج مرحله برگزاري چنين مسابقاتي كشور ما هم بتواند خودروي الكتريكي را در سطح فن آوري روز دنيا با كمك دانشجويان بسازد وي مي افزايد : به اين مساله باور داريم كه با روي هم گذاشتن تلاش ها ونبوغ اين بچه ها و رساندن آن به گروه هاي بعدي ما به موفقيت هاي بزرگتر نائل خواهيم شد.
هميشه در جامعه افرادي هستند به جاي اينكه به سود مادي رفاه و آسايش خود فكر كنند براي اعتلاي نام كشور و سلامت و سعادت ملت لحظه اي غفلت نمي ورزند تا حدي كه مي توان مدعي شد بار سنگين پيشرفت و توسعه كشور بر گردن چنين افرادي سنگيني مي كند
.

 
در عصري كه آلودگي هوا و آلودگي صوتي يكي از عمده ترين معضلات جوامع خصوصا محيط هاي شهري محسوب مي شود استفاده از خودروهاي پاك به عنوان يكي از اولويت هاي اصلي صنعت خودروسازي شده و در اين ميان در كشور ما هم قدمهاي اوليه توليد چنين خودروهايي برداشته شده است
.

 
مجيد حسامي دانشجوي سال سوم رشته مكانيك دانشگاه صنعتي شريف : براي تامين مالي ساخت خودروي الكتريكي با 50 شركت و وزارتخانه مكاتبه كرديم كه تقريبا همه آنها با زبان ما را به ادامه كار تشويق مي كردند اما مي گفتند براي اين كار پولي خرج نمي كنيم !

 
دكتر دورعلي رئيس كميته داوران مسابقه ملي طراحي و ساخت خودروي الكتريكي : هدف اصلي ما در برگزاري اين مسابقه نزديكي صنعت و دانشگاه بود و عليرغم همه سختي ها توانستيم با ابتكار جوانان دانشجو نمونه هاي مختلفي از خودروهاي الكتريكي طراحي و توليد كنيم .

برگرفته از: بازیاب

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

 
%d bloggers like this: